Czy dwujęzyczne przedszkole to dobry pomysł?

Wiele się mówi o tym, że dobry start dziecka, już na etapie przedszkola, będzie miał ogromny wpływ na jego dorosłe życie. To oznacza, że rodzice coraz bardziej świadomie wybierają przedszkole dla swojej pociechy, chcąc mieć pewność, że zapewniają jej w ten sposób wszystko co najlepsze. To już nie jest wybór opierający się na odległości przedszkola od domu, ale świadoma decyzja poparta licznymi obserwacjami, dzięki którym można po porównaniu kilku przedszkoli wybrać to, które ma być tym najlepszym dla konkretnego dziecka. Jak wiadomo, bardzo ważne w dorosłym życiu są języki obce. Im więcej ich znamy, im swobodniej się nimi porozumiewamy, tym większą mamy szansę na odniesienie sukcesu. Dlatego też, wielu rodziców zastanawia się czy przedszkole dwujęzyczne to dobre rozwiązanie.

Odpowiednie zbilansowanie

Warto wiedzieć, że posyłając dziecko do przedszkola dwujęzycznego, dajemy mu możliwość nauki języka obcego poprzez zabawę. To oznacza, że takie dziecko może się rozwijać, może się uczyć, a nawet nie będzie sobie z tego zdawało sprawy. Dodatkowo warto tutaj podkreślić, że dzieci bardzo szybko łapią język obcy i co więcej, łatwiej jest im podchwycić prawidłową wymowę. Dzięki temu, w późniejszym czasie, gdy będą się uczyć tego języka w szkole, nie będą mieli najmniejszego problemu, z prawidłowym wypowiadaniem poszczególnych zwrotów. Pamiętajmy jednak, że w takim przedszkolu pracują profesjonaliści, a co się z tym wiąże, wszystko jest tutaj odpowiednio zbilansowane. Nie jest tak, że język obcy jest przez większość czasu, ale jednocześnie jest go na tyle dużo, że będziemy mogli dość szybko zauważyć postępy naszego dziecka.

Co więcej, będzie on wplatany tak naturalnie, że nasze dziecko będzie przyjmowało to jako coś normalnego i nieświadomie będzie wszystko chłonęło.

Odpowiednie dopasowanie

Oczywiście wiadomo, że najmłodsze grupy przedszkolaków zazwyczaj ledwo są w stanie wypowiadać się w ojczystym języku, a co tu mówić o języku obcym. Jednak pamiętajmy, że przedszkola dwujęzyczne są na to w odpowiedni sposób przygotowane. To oznacza, że ta nauka odbywa się w taki sposób, że nawet najmłodsze przedszkolaki są w stanie wiele rzeczy sobie przyswoić, nawet jeśli na początku nie będą potrafiły ich w odpowiedni sposób wymówić. To co sobie w tym czasie przyswoją w nich zostanie, a więc z każdym kolejnym rokiem te postępy w nauce języka obcego będą coraz lepiej widoczne, a my będziemy mieli potwierdzenie, że to była dobra decyzja. Dlatego też, warto się przyjrzeć różnym możliwościom, sprawdzić co oferują nam przedszkola w naszej okolicy, ale przede wszystkim warto zobaczyć, co do zaoferowania ma nam przedszkole dwujęzyczne.

Dzieci szybko się uczą przez zabawę, a dodatkowo jeszcze nie mają najmniejszego problemu z przyswojeniem sobie języka obcego. To oznacza, że im szybciej zaczną taką naukę, tym więcej zostanie w ich głowach i tym łatwiej w przyszłości będzie im się porozumiewać w tym języku.