Jakie dokumenty do nieruchomości?

Nie ma znaczenia, czy planujemy kupić nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Zawsze taka decyzja będzie wiązała się z koniecznością dostarczenia różnego rodzaju dokumentów.Dlatego jeśli nie chcemy, aby były jakieś opóźnienia, to już prędzej, powinniśmy się dowiadywać, jakie to będą dokumenty, tak abyśmy mieli pewność, że przygotujemy je na czas, a więc będziemy mogli bez żadnych opóźnień, stać się właścicielami danego mieszkania np. apartamenty na sprzedaż mokotów.

Pozwolenie na budowę to podstawa

Jeżeli planujemy się budować sami, to my musimy się zająć tym dokumentem, jeśli ma to za nas zrobić deweloper, to on będzie musiał tego dopilnować.

Najważniejszym dokumentem, bez którego nie będzie mogła ruszyć żadna budowa, z pewnością będzie pozwolenie na budowę. To właśnie ten dokument potwierdza decyzję urzędników i daje nam prawo do legalnego postawienia w tym miejscu, naszej wymarzonej nieruchomości. Co więcej, taki dokument może zawierać różne wytyczne odnośnie domu, który ma tutaj stanąć, jednak jeśli nie będziemy go posiadali, to nic samodzielnie nie będziemy mogli zrobić, chyba że będziemy chcieli się narażać na wysokie grzywny.

Odbiór techniczny jest niezbędny

Kiedy budynek już stoi, przychodzi czas na jego sprawdzenie.

Na przyjrzenie się temu, czy wszystko zostało zrobione dokładnie w taki sposób jak powinno, czy dana nieruchomość będzie bezpieczna dla ludzi, którzy będą mieli z niej korzystać. Dopiero po tym, jak eksperci przejdą się po naszym domu i sprawdzą wszystkie jego elementy, będzie mógł być podpisany odbiór techniczny, a co się z tym wiąże, będziemy mogli zamieszkać w naszym wymarzonym domu. Jeśli się do niego wprowadzimy przed wykonaniem takiego odbioru technicznego, to możemy być pewni, że zostanie na nas nałożona bardzo wysoka kara finansowa, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

Notariusz także będzie tutaj potrzebny

Kiedy już wszystkie sprawy związane z budową są zamknięte i możemy się wprowadzać do danego domu, to nie pozostaje nam nic innego, jak formalnie zostać uznanym za jego właściciela.

Dlatego właśnie musimy się udać z wizytą do notariusza, bo to on sporządzi wszystkie niezbędne dokumenty, opisujące to, co wchodzi w skład naszego mieszkania, a następnie złoży razem z nami na nich swój podpis, będący potwierdzeniem, że to my jesteśmy prawowitym właścicielem danej nieruchomości. Oczywiście jeśli był na nią zaciągnięty kredyt, to razem z nami właścicielem będzie też bank, jednak to się zmieni, z chwilą gdy ten kredyt spłacimy i gdy bank będzie z takiego dokumentu wykreślony. Warto wiedzieć, jakie dokumenty będą nam potrzebne, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko zostanie załatwione dokładnie tak jak powinno. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że dana nieruchomość posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, a co się z tym wiąże, że możemy w niej legalnie zamieszkać.

To oznacza, że bardzo uważnie trzeba pilnować tego typu spraw, bo w przeciwnym razie spotkamy się ze sporymi sankcjami, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.