Taniec towarzyski w pigułce

Dla jednych osób taniec towarzyski jest formą wyrazu oraz hobby, dla innych natomiast zawodem i wymagającym sportem turniejowym. Jest on niezwykle zróżnicowany i posiada naprawdę wiele odmian, dlatego też każdy pasjonat tańca powinien odnaleźć w nim coś dla siebie. Style różnią się od siebie tempem i krokami, ale też samym charakterem, ubiorem oraz muzyką. Dla wielu osób taniec towarzyski jest dość efektowna formą ruchu i to właśnie z tego powodu się na niego dedykują. Poza tym, tancerzem towarzyskim może zostać każdy.

Ci najlepsi będą go z pewnością trenować profesjonalnie i traktować jak pracę, natomiast inne osoby odnajdą w nim wspaniałe hobby. Nie da się ukryć, że tym co wymagane jest w przypadku każdego sportu i pasji jest przede wszystkim zaangażowanie i gotowość rozwijania swoich umiejętności. To właśnie serce i emocje sprawiają, że taniec jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Poza tym, cechą charakterystyczną tańca towarzyskiego jest to, że stawia on na jedność tancerzy. Nie ma w nim zatem miejsca dla solistów, lecz osoby które chcą w pełni oddać się i zaangażować we wspólne show.

Oczywiście technika oraz wiedza teoretyczna również są niebywale ważne, ponieważ to dzięki nim tancerze są świadomi swojego ciała oraz ruchów, które mogą wykonywać. Tańcząc taniec towarzyski warto sięgnąć do historii i poznać jego korzenie. Zaczął on bowiem kształtować się w erze tańców dworskich, a zatem tańców salonowych oraz zabaw i tańców ludowych. Przez lata przechodził on wiele przeobrażeń, a dziś w kontekście turniejów i zawodów dzieli się go na tańce standardowe oraz tańce latynoamerykańskie.

Najpopularniejsze tańce turniejowe

Pierwszą kategorią tańców będą tak zwane tańce standardowe.

Ich wspólną cechą jest dosyć dostojny charakter oraz elegancki ubiór. W związku z tym mężczyźni występują zazwyczaj we frakach i lakierkach, natomiast panie w długich sukniach. Jednym z nich jest oczywiście walc wiedeński, który to charakteryzuje się dużą ilością obrotów i płynnymi przejściami poszczególnych figur. Powszechnie uważa się go za najbardziej elegancką formę tańca towarzyskiego, przez co jest on niezwykle popularny zarówno wśród początkujących jak i zaawansowanych. Kolejnym z tańców standardowych jest walc angielski, mający ścisły związek z walcem wiedeńskim.

Ten z kolei jest jednak nieco wolniejszy, co pozwala na łatwe rozróżnienie od siebie obu styli nawet przez laików. Na turniejach tanecznych nie sposób też nie spotkać tanga, które to jest dość zróżnicowanym stylem. Wyróżnić możemy między innymi tango vals, tango milonga, tango amerykańskie czy też fińskie. Oprócz tanga tańcem standardowym jest również fokstrot. Wchodzi on w skład tańców swingowych, zatem polega na naprzemiennej zmianie tempa z szybkiego na wolne.

Istotna jest zatem w nim duża płynność, dzięki której ruchy te wyglądają jak najbardziej naturalnie i efektownie. Dość podobnym stylem jest quickstep, który to cechuje większa szybkość. Wyróżniają go liczne podskoki, które przypominają bieganie po parkiecie i dają efekt unoszenia się pary nad ziemią.

www.eczas.net