Jak używać laktatora?

Wiele kobiet po porodzie musi korzystać z laktatora. Jedne dlatego, że mają za mało pokarmu, a więc korzystając z tego urządzenia chcą pobudzić pracę gruczołów mlekowych, aby zwiększyć ilość mleka, tak żeby była wystarczająca dla ich dziecka. Inne znowu mają tego mleka za dużo, a stosując laktator przeciwdziałają bolesnemu zapaleniu piersi. Prawda jednak jest taka, że bez względu na to, z jakiego powodu kobieta korzysta z laktatora, przede wszystkim powinna robić to w prawidłowy sposób. Chodzi o to, aby nie tylko dobrze odciągała pokarm, tak aby było go jak najwięcej, ale również o to, aby nie zrobiła sobie przy tym krzywdy. Jak więc korzystać z laktatora, aby robić to prawidłowo?

Przeczytajmy instrukcję

Nie ma znaczenia czy korzystamy z laktatora ręcznego czy elektrycznego. Zawsze zanim zaczniemy z niego korzystać, powinnyśmy w pierwszej kolejności przeczytać instrukcję obsługi. Wówczas będziemy miały pewność, że prawidłowo złożymy taki laktator, a następnie będziemy go używały w odpowiedni sposób, dzięki czemu nie poranimy sobie sutków. Jeśli do tego dojdzie, będziemy musiały zmagać się z ogromnym bólem, nie tylko podczas odciągania pokarmu, ale również podczas karmienia dziecka.

Dlatego musimy wszystko robić tak jak należy, aby mieć pewność, że nie dojdzie do zranienia naszych brodawek. Będzie to możliwe tylko wówczas, gdy zapoznamy się z instrukcją, w której wszystko będziemy miały dobrze wyjaśnione.

Wszystko po kolei

Jeśli mamy korzystać z laktatora, to wszystko powinnyśmy robić po kolei. Najpierw musimy dopilnować, aby jego poszczególne elementy znalazły się na odpowiednim miejscu i żeby wszystko było dobrze skręcone. Następnie musimy w odpowiednim otworze umieścić naszą pierś. Bardzo ważne jest to, aby ścianki laktatora dobrze do niej dolegały i żeby sutek nie był w żaden sposób wykrzywiony. Następnie w zależności od rodzaju laktatora wystarczy, że wciśniemy odpowiedni przycisk – jeśli jest to laktator elektryczny, albo zaczniemy ściskać rączkę urządzenia – jeśli jest to laktator ręczny. Bardzo ważne jest tutaj również to, abyśmy dopasowały siłę nacisku czy ssania, nie może być ona zbyt lekka, bo wówczas nie uda nam się wydobyć całego mleka, ale też nie może być zbyt mocna, bo wówczas poranimy sobie brodawkę. Korzystanie z laktatora nie jest skomplikowane i z pewnością szybko się do tego przyzwyczaimy.

Nie mniej, powinnyśmy najpierw sprawdzić jak to robić, tak aby mieć pewność, że nasze działania będą odpowiednie i że nie zrobimy sobie przypadkiem krzywdy.