Kot a dziecko

Gdy pojawia się w domu dziecko, rodzice są zazwyczaj przekonani, że kot jest dla nich dużym zagrożeniem. Obawy wzbudza toksoplazmoza, która skutkuje zagrożeniami w rozwoju dziecka.

Ponadto rodzice obawiają się ewentualnych zadrapań, które mogłyby wyrządzić niemowlakowi krzywdę. Postaramy się udowodnić, że kot i małe dziecko mogą mieszkać w jednym domu.

Jeżeli kot mieszkał z nami przez cały okres ciąży, z pewnością dużą wagę przywiązywano do higieny kota. Po urodzeniu dziecka nadal należy dbać o czystość, aby uniknąć zarażenia toksoplazmozą.

Ponadto należy wykonać wszystkie zalecane przez weterynarza szczepienia. Warto już w okresie ciąży przygotowywać naszego sierściucha na nadejście nowego członka rodziny.

Warto zacząć poświęcać kotom trochę mniej uwagi, kupić im nowe zabawki i uczyć, w jakich miejscach mogą się bawić i leżakować – najlepiej z dala od dziecięcego łóżeczka. Ponadto od najmłodszych miesięcy należy uczyć dziecko, że kota nie można bić, szarpać, ani ciągnąć.

W przeciwnym razie, nasza pociecha i kot mogą się nie zaprzyjaźnić. Zwierzak w reakcji obronnej będzie wystawiał pazury i drapał.

www.zebymed.pl