Taniec nowoczesny – co kryje się za tym terminem?

Definicja ta odnosi się do tańca, który zaczął kształtować się już na początku dwudziestego wieku. Obecnie jest on bardzo zdywersyfikowany, jako że przyjmuje różne formy oraz asymiluje często inne techniki taneczne. Zasadniczo można powiedzieć, że taniec nowoczesny charakteryzuje duża dynamika i żywioł ość, przez co wymaga on od tancerzy sporej sprawności fizycznej. Jest on bardzo widowiskowy, dzięki czemu oglądać możemy go nie tylko na turniejach tanecznych, ale też w telewizji, na różnego rodzaju pokazach oraz występach. Dzięki tak dużej popularności, dość łatwo znaleźć jest miejsce, w którym moglibyśmy się go uczyć. Taniec nowoczesny to niebywale uniwersalna technika tańca, ponieważ wiele kroków i figur zaczerpnął on z innych rodzajów tanecznych. Być może to właśnie przez tę różnorodność jest on tak popularny i lubiany. Taniec nowoczesny łączy w sobie między innymi takie style jak: hip-hop, jazz, disco dance, dancehall oraz breakdance. Trudno zatem o stworzenie jego jednoznacznej definicji, ponieważ może on być zarówno grupą różnych stylów tanecznych jak również osobnym tańcem, który łączy te style w jeden.

Z pewnością ten właśnie rodzaj tańca wybierany jest przez dzieci, które to nie wiedzą jakim stylem konkretnie chciałyby się zająć. Zajęcia tańca nowoczesnego są w końcu bardzo uniwersalne i różnorodne, przez co bardzo dobrze rozwijają sprawność fizyczną. Ucząc się właśnie tego stylu dziecko ma możliwość obcowania z kilkoma lub nawet kilkunastoma innymi rodzajami tańca nowoczesnego. Pozwala to im na zapoznanie się z nimi i być może rozpoczęcie zajęć z nieco innego stylu.

Charakterystyka tańca nowoczesnego

Jest on przede wszystkim bardzo różnorodny, co daje poznać między innymi w jego inspiracjach. Czerpie on bowiem swoją motorykę i energię z wielu technik tanecznych, do których zaliczyć można na przykład breakdance. Sam breakdance to bardzo charakterystyczna technika, którą wyróżnia przede wszystkim dużo liczba akrobatycznych elementów. Kojarzony jest on ze stylem ulicznym, na co wpływa między innymi ubieranie się tancerzy w bardzo luźnie ubrania czy też czapki z daszkiem. Kolejnym rodzajem tańca mającym duży wpływ na taniec nowoczesny jest dancehall.

Pochodzi on Jamajki, a jego głównym wyznacznikiem są miękkie ruchy tańczone głównie na ugiętych kolanach. Biodra są tutaj zdecydowanie centrum całej narracji tanecznej i to właśnie one wyróżniają dancehall na tle innych rodzajów tańca. Wśród innych inspiracji tańca nowoczesnego należy wspomnieć hip-hop. Jest on nieco podobny do wspomnianego wcześniej breakdance, jednakże posiada zdecydowanie mniej elementów akrobatycznych. Poza tym, jego także wyróżniają luźne ubrania, dresy, czapki z daszkiem oraz streetowe obuwie. Disco dance to kolejny styl, z którego taniec nowoczesny czerpie bardzo dużo elementów. Jest to przede wszystkim bardzo energetyczny taniec, pełen dynamiki i ruchu. Tańczony jest on do muzyki dyskotekowej oraz wymaga od tancerzy bardzo dobrej kondycji i sprawności. Warto też tutaj wspomnieć o takim stylu jak funky jazz, który to odznacza się bardzo dużym luzem w ruchu i zabawą.

Często mówiąc o tym rodzaju tańca, określa się go jako bardzo radosny.